Co się stanie, jeśli bank wypowie umowę kredytową?

www.ekranwmroku.pl

W przypadku regularnego niepłacenia rat i braku chęci zawarcia jakiejkolwiek umowy z bankiem, wobec dłużnika podejmowane są drastyczne kroki. Często kończy się to interwencją sądową i wykorzystaniem działań komornika. Jeśli klient wykaże jakąkolwiek wolę spłaty, zaktualizuje w banki dane dotyczących jego zarobków, to najczęściej wierzyciel zawiera z nim ugodę oraz ustala nową metodę spłaty, która różni się długością czy też wysokością poszczególnych rat. Gorzej wygląda to, gdy klient banku odmawia współpracy.

Wówczas bank wchodzi na drogę sądową. Zostają stworzony tak zwany „bankowy tytuł egzekucyjny” lub też po prostu pozew o zapłatę. Taki wniosek trafia do sądu, a jako kontynuację procesu windykacyjnego najczęściej uważa się pracę komornika, który stara się odzyskać pieniądze wierzyciela za pomocą licytacji komorniczych. Bank jednak rzadko decyduje się na tak drastyczne kroki.

Najczęściej stara się wypracować z zadłużonym klientem konsensus lub też wykorzystuje swoją własną jednostkę, aby odzyskać dług i odsetki.