Licytacja komornicza ruchomości i postepowanie komornika w tym przypadku

www.zywiecsport.pl

Komornik w celu odzyskania długu, co jest jego zadaniem zleconym przez sąd, może postępować w różnoraki sposób. Jednym z nich jest zajęcie ruchomości dłużnika i wystawienie ich na publiczną licytację komorniczą.

Jakie to przedmioty i jak wygląda dalsze postępowanie? Komornik może zająć tylko mienie, które jest przewidziane w polskim prawie, ale zakres rzeczy, które może on zabrać, jest bardzo szeroki. Są to chociażby sprzęty rtv, agd, czy wyposażenie mieszkania, chociażby stół czy komody, a także wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne.

Ogromnym problemem dla dłużnika może być to, że komornik wcale nie musi sprawdzać tego, do kogo należy zajmowana przez niego ruchomość. Załóżmy na to, że dłużnik jeździ samochodem swojego brata, to komornik ma prawo go zająć i wystawić na licytację komorniczą.

Dłużnik może ratować się dopiero drogą sądową. Początkowo przedmioty wystawiane są z ceną wywoławczą wynosząca 3/4 ich prawdziwej wartości, a jeśli to okaże się za dużą kwotą, to ponowiona licytacja proponuje przedmioty za połowę ich wartości.